Programy/Projekty
W roku szkolnym 2023/24 nasze przedszkole realizuje następujące ogólnopolskie projekty i programy:
Ogólnopolski Projekt „Wspólnie mocniejsi-uczymy się przez integrację”.
To inicjatywa, która skupia się na rozwijaniu różnorodnych umiejętności i tworzeniu silniejszych więzi między uczestnikami.
Cele tego projektu to integracja zespołu klasowego, rozwijanie pasji, kreatywności oraz promowanie nauki i wrażliwości na różnice między ludźmi. Uczestnicy będą mieli możliwość rozwijania umiejętności i zainteresowań, odkrywania pasji oraz zdobywania wiedzy w ciekawy i interaktywny sposób.
Po zakończeniu projektu wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające ich udział. To będzie wspaniała okazja, aby uhonorować zaangażowanie i osiągnięcia.
Projekt Pod Patronatem Honorowym:
- Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE)
- Teach For Poland
- Instaling
- Fundacja Dbam o mój zasięg
12 edycja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Honorowy patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Projekt zachęca także do współpracy z rodzicami, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Program trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 2 etapy: jesienno-zimowy oraz wiosenny.
X edycja Ogólnopolskiego Programu „Uczymy Dzieci Programować” Grupa dzieci 5-letnich „Żuczki” realizuje Ogólnopolski program „Uczymy Dzieci Programować”. Daje on dzieciom możliwość odkrywania nowych rozwiązań i jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci. Dzieci kodują i programują, a jednocześnie jest to dla nich fantastyczna zabawa. Programowanie rozwija logiczne myślenie, umiejętność przewidywania i planowania działań. Programując należy przestrzegać pewnych niezmiennych zasad, co uczy przedszkolaków umiejętności dążenia do konkretnego celu. Warto uczyć dzieci kodowania i programowania gdyż czują się oni „sprawcami” – ułożyłem program/kod i to działa takie podejście sprawia, że dziecko nabiera wiary w siebie i swoje możliwości.
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” Celem głównym programu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Cele szczegółowe:
- zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych
- tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela
- wprowadzenie dziecka w świat literatury;
- budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;
- propagowanie praw dziecka;
- kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego-
- rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
- kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;
- włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;
- promocja placówki oświatowej;
- rozwijanie współpracy między nauczycielami;
- kształcenie na odległość.
Realizacja Projektu w roku szkolnym 2023/2024 zaplanowana jest od 01.10.2023r. do 31.05.2024r. Obejmuje następujące moduły:
Moduł I - Czytamy razem z Małym Misiem.
Moduł II - Misiowa wyspa talentów.
Moduł III - Logorytmiczne misiowanki.
„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany przez markę Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Celem projektu jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska. W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej nauki poprzez zabawę.
Ogólnopolska akcjaZdrowo i sportowo ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych (3-10 lat). Zajęcia odbywają się w oparciu o różnorodną tematykę dotyczącą m.in. zwierząt, krajobrazu, polskich legend, żywności, pór roku. Główne założenia promujące akcję to: „Aktywne dzieci to zdrowsi dorośli”, „Aktywność fizyczna zmniejsza otyłość, zapobiega wielu chorobom i poprawia odporność organizmu”, „Zdrowe nawyki trwają przez całe życie”, „Aktywizacja ruchowa dzieci to zwiększenie ich pewności siebie, poprawa pamięci i koncentracji”, „Zajęcia sportowe uczą zasad fair play oraz współpracy w grupie”.
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Klasa w terenie"
Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do„opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.
"Czyste powietrze wokół nas” – program przedszkolnej edukacji antytytoniowej. Założeniem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Program jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów. Ma on charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Program ma też na celu podniesienie kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Poprzez realizację określonych zadań programowych, dzieci uczą się rozpoznawania różnych dymów oraz ich źródeł, zwiększają swoją wrażliwość na szkodliwość dymu papierosowego i miejsca, w których mogą być na niego narażone, a także poszerzają swoją wiedzę na temat skutków palenia papierosów.
Ogólnopolski program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury" to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Przedszkole weźmie udział w zajęciach tematycznych, podczas których dzieci nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.
„Skąd się biorą produkty ekologiczne?” – Ogólnopolski Program Edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dzieci zapoznają się z pojęciem ekologiczny produkt, z wyglądem unijnego znaku EKO, procesem powstawania chleba, nabiału, a także skąd pochodzą jajka, mięso, ryby, ekologiczne herbatki owocowe czy miód. Dzieci poznają też sposób uprawy ekologicznych ziół, owoców i warzyw oraz jak można je przechowywać
i przetwarzać, aby cieszyć się ich smakiem zimową porą.
Program poszerza wiedzę dzieci na temat Piramidy Zdrowego Żywienia, Aktywności Fizycznej i zawodu rolnika, ucząc je szacunku do jego ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Uświadamia też dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego mycia rąk przed i po posiłkach.
„Piękna Nasza Polska Cała” to międzynarodowy projekt edukacyjny, nad którym patronat honorowy objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Łódzkiego, Łódzki Kurator Oświaty, Fundacja Niepodległa, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Robert Halik - Bliżej Przedszkola oraz Telewizja Aleksandrowski Kurier. Głównymi złożeniami projektu jest:
- kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycję Polski,
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
- dostrzeganie piękna i wartości dorobku polskiej nauki i kultury,
- poznanie polskiej kultury, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu, dostrzeżenie piękna ojczystego miejsca,
- uwrażliwienie na piękno języka polskiego, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
- przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych,
- budzenie poczuci więzi z najbliższym otoczeniem, okazywanie szacunku członkom rodziny i osobom z bliskiego otoczenia, rozwijanie empatii wobec innych ludzi, poszanowania dla ludzkich wyborów, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych, zachęcanie do niesienia pomocy,
- kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw – znajomości swojej wartości jako człowieka.
Realizacja działań projektowych jest zaplanowana od 25 wrześni 2023r do 25 czerwca 2024r.. Zrealizowane zadnia zamieszczone są na Facebooku „Piękna Nasza Polska Cała”.